Conti чи disconti?

0
Conti чи disconti?

Вплив вибору технології виробництва на теплотехнічні характеристики попередньоізольованих труб

Використання попередньоізольованих труб для транспортування теплоносія стало нормою у теплотехніці, адже це дозволяє:

 • максимально мінімізувати теплові втрати;
 • економити енергоносії;
 • раціонально витрачати кошти.

Особливо популярними є пластикові попередньоізольовані труби, які відзначаються гнучкістю, довговічністю, відсутністю корозії.

Серед різних видів ізоляції теплотрас найкращою є PUR (поліуретан, спінений циклопентаном), яка має найнижчу у порівнянні з іншими утеплювачами теплопровідність (коефіцієнт λ досягає найнижчого рівня при 50 °C – 0,0219 Вт/мК).

Conti чи disconti: яка технологія краща?

При виборі труб в ППУ ізоляції важливо розуміти, який метод нанесення піни використовується під час їх виробництва, адже це також впливає на теплотехнічні характеристики.

Найчастіше використовуються дві основні технології виробництва ПІТ:

 • «disconti» – традиційний спосіб переривчастого нанесення піни;
 • «conti» – безперервний спосіб нанесення пінополіуретану.

На якість ПІТ істотний вплив має те, наскільки виробник дотримується технологічних режимів і процесів. Зважаючи на складність технології виготовлення  ПІТ  і  малих  значень  коефіцієнта теплопровідності  PUR  ізоляції  –  його  відхилення  на 5-10 % (значення менше 0,003 Вт/м•К) може привести до непридатності подальшого застосування трубопроводу, Оскільки нівелюється ефект енергозбереження.

Disconti або традиційний переривчастий спосіб

Традиційним способом нанесення пінополіуретану вважається переривчастий або disconti, при якому відбувається заповнення поліуретановою  піною  простору  між  трубою  і захисною  оболонкою  з  поліетилену  (HDPE). 

Для рівномірного заповнення і досягнення однорідної щільності,  поліуретанова  піна  повинна  мати  високу текучість. Способи заповнення заготовки каталогізовані і в основному використовується горизонтальне і торцеве заповнення.

Недоліком є те, що переривчастий спосіб вимагає великих витрат піни для рівномірного покриття всієї труби, піна наноситься під високим тиском, що призводить до необхідності потовщення покривного шару і подорожчання конструкції теплоізоляції.

 

Conti – революційний метод нанесення PUR ізоляції

Спосіб безперервного «conti» виробництва є більш прогресивним і технологічно складнішим.

Особливість полягає у тому, що навколо труби створюється спеціальний обмежувальний кожух із шару поліетилену і  фольги,  який додатково виконує роль дифузійного бар’єру, який призначений  для  запобігання  дифузії газів з комірок піни в навколишнє середовище. Рідше застосовується  дифузійний  бар’єр,  який  інтегрований безпосередньо  в  покривний  шар  і  розташований  між шарами поліетилену HDPE. 

Простір між дифузійним бар’єром і трубою заповнюється поліуретановою піною. Далі наноситься захисний шар з поліетилену HDPE.

Застосування  в  якості  спінюючого  агенту  циклопентану ускладнює  технологію  «conti».

Справа в тому, що в порівнянні з фреоном, циклопентан більш летючий і вибухонебезпечний, тому при його використанні  необхідно  дотримуватися  підвищених  вимог  безпеки.  

Цей процес вимагає додаткового обладнання, що відповідає конфігурації заливальних модулів. Крім того, перед заливкою необхідно продувати азотом трубу для витіснення кисню, що міститься в повітрі.

Але технологія  «conti»  характеризується  меншими витратами  піни  та  її  рівномірною  товщиною  по  всій довжині труби. 

Переваги методу conti

Переваги  безперервного  «conti»  способу  виробництва ПІТ:

 • до 25% зменшення витрат поліуретанової піни і товщини покривного шару;
 • отримання рівномірної товщини теплової ізоляції щільністю 50 ÷ 60 кг/м3 (щільність піни при переривчастому способі становить до 100 кг/м3);
 • можливість облаштування дифузійного  бар’єру для збереження постійних експлуатаційних характеристик теплової ізоляції впродовж життєвого циклу ПІТ.

Трубопроводи,  виготовлені способом  «conti»  із  застосуванням  циклопентану  як спінюючого агенту, більш технологічні, на відміну від ПІТ виготовлених переривчастим способом «disconti», можуть довго  зберігати  експлуатаційні  характеристики (мають дифузійний бар’єр) і, їх застосування дозволяє досягти більшого ефекту енергозбереження.

За технологією «conti» виготовляються як сталеві (випускаються в штангах), так і полімерні ПІТ. Гнучкі труби поставляються в бухтах і жорсткі (відрізки довжиною до 12 м).

Дифузійний бар’єр – запорука довговічності теплоізольованих труб

Під безперервного нанесення пінополіуретану при виробництві наших труб облаштовується дифузійний бар’єр – спеціальний прошарок з фольги та поліетилену, який розміщується між піною та зовнішньою оболонкою. Такий бар’єр – це своєрідний секретний елемент, який дозволяє трубам в PUR ізоляції зберігати свої теплоізоляційні властивості впродовж 50 років і більше у той час, як ізольовані труби без такого бар’єру вже через два-три роки починають втрачати свої властивості.

Це відбувається через “старіння” пінополіуретану, що визначається як поступове зростання значення коефіцієнта теплопровідності. 

Процес старіння відбувається внаслідок дифузії молекул повітря в комірках піни і поступового витіснення звідти вуглекислого газу і циклопентану. Теплова  ізоляція стає менш ефективною, згідно з результатами прогнозних  розрахунків.

Дослідження поліуретанової піни, взятої зі  зразків  ПІТ  реальної теплової мережі,  що  знаходиться  в  експлуатації показують,  що  з  плином часу  відбувається  часткова руйнація комірок осередків  піни  з  одночасною  дифузією  повітря  в неушкоджені  комірки.  Інтенсивність  дифузії  істотно залежить  від  температури.  

Наявність  тільки покривного шару з поліетилену  HDPE  не  запобігає інтенсивності дифузії циклопентану. 

 Зупинити цей процес може лише дифузійний бар’єр, який є у трубах AustroPUR, AustroISOL PUR.

Отже, при виборі попередньоізольованих труб важливо зважати на багато аспектів, які часто замовчуються менеджерами чи монтажниками. Це:

 • метод нанесення  PUR ізоляції – найкраще, щоб це був безперервний спосіб conti;
 • наявність дифузійного бар’єру;
 • дотримання всіх технологічних процесів, що можливо лише під час виробництва в заводських умовах.

Все це дозволяє отримати справді якісні труби, які будуть служити понад 50 років і не втрачатимуть своїх теплозберігаючих властивостей упродовж усього життєвого циклу.

Обирайте лише найкращі труби!